Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 
Kontakt

Zadzwoń i umów

się na spotkanie

Telefon

886 870 300

Zasady odpowiedzialnego pożyczania


Bezmyślne zaciąganie szybkich pożyczek online może doprowadzić pożyczkobiorcę do poważnych problemów finansowych. Ważne jest, abyśmy świadomie planowali wszystkie wydatki oraz dokładnie sprawdzali wszystkie nam podsuwane oferty finansowe.  Czyli po prostu odpowiedzialne pożyczanie. W momencie podjęcia decyzji o zaciągnięciu szybkiej pożyczki przez klienta co powinno go zainteresować, a o czym powinny pamiętać instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem szybkich zobowiązań finansowych, którym zależy na wiarygodności i zaufaniu konsumentów?

 

Nie wszystkie instytucje finansowe z sektora szybkich pożyczek pozabankowych działają zgodnie z przepisami polskiego prawa. Przepisy te określają m.in. kwestie udzielania pożyczek gotówkowych, ochronę praw konsumenta jak i paragrafy mówiące o maksymalnych odsetkach. Stosując zasady odpowiedzialnego pożyczania instytucje udzielające zobowiązań finansowych powinny pamiętać o tym, że nie tylko mają spełniać potrzeby finansowe swoich klientów, ale przede wszystkim powinny brać pod uwagę ich faktyczne możliwości finansowe. Z kolei dla Klientów trzymanie się zasad dobrych praktyk pożyczania, może pozwolić im na  świadomie podejmować wszelkich decyzji finansowych i uchroni ich przed ewentualną spiralą zadłużenia. Jest to  moment kiedy przy braku środków na spłatę jednego zobowiązania, klient sięgamy po kolejne, którego uregulowanie wymaga pożyczenia kolejnych pieniędzy.

 

Odpowiedzialne pożyczanie

 

By wszystkie działania pożyczkodawców były etyczne i odbywały się zgodnie z przyjętym prawem, to  instytucje te powinny pamiętać o tym, żeby klient mógł otrzymać pełną i zrozumiałą informację odnośnie warunków udzielania zobowiązania finansowego. Wysokości pożyczki jaką może otrzymać, czas trwania umowy oraz koszty z tym związane. Każdy potencjalny pożyczkobiorca musi mieć możliwość skontaktowania się z pożyczkodawcą w celu rozwiania wszelkich wątpliwości przed podpisaniem umowy oraz w trakcie jej obowiązywania.

 

Reklama nie powinna wprowadzać pożyczkobiorcy w błąd. Przekaz powinien być jednoznaczny. Zawierający wszystkie elementy regulowane przepisami prawnymi. Również informacje te powinny zabierać całkowitą kwotę pożyczki do spłaty przez pożyczkobiorcę, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) i wysokości rat wraz z naliczonymi odsetkami. Klient powinien mieć świadomość, że ma 14 dni na ewentualne odstąpienie od umowy. Zasady reklamacji również powinny być jasno określone.

 

Zasady odpowiedzialnego pożyczania

 

Zwracając się do jakiegokolwiek pożyczkodawcy o udzielenie pożyczki oczekujemy szybkiej odpowiedzi na nasz wniosek pożyczkowy. Badanie zdolności kredytowej klienta nie może zostać przeprowadzone powierzchownie przez pożyczkodawcę. Badanie zdolności kredowej ma pokazać potencjalnemu klientowi możliwość spłaty zadłużenia, , aby nie mieć problemów z ich spłatą. Instytucje finansowe powinny dokładnie zweryfikować uzyskane od nas dane za pomocą baz zewnętrznych, takich jak biuro informacji gospodarczej.

 

Nie należy udzielać dodatkowych zobowiązań finansowych osobom, których sytuacja finansowa uniemożliwi w terminie zwrócić pożyczoną należności.

 

Następną prawidłową zasadą związaną z odpowiedzialnym pożyczaniem jest wyjaśnienie pożyczkobiorcy, dlaczego otrzymał negatywną odpowiedź na swój wniosek pożyczkowy. Jeżeli wynika to z figurowania w jednym z rejestrów dłużników,  Klient powinien otrzymać informację na temat, której bazy danych dotyczy ten wpis, aby Klient mógł zweryfikować ich prawdziwość.

 

Istotne również jest indywidualne podejście do każdego klienta. Gdy mamy problemy ze spłatą pożyczki, warto wspólnie w tej sytuacji poszukiwać najlepszego rozwiązania dla każdej ze stron . Jednym ze sposobów może być przedłużenie okresu zwrotu należności. W tej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie klienta, z jakimi to będzie wiązało się kosztami i ryzykiem, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się ze zobowiązania. Z kolei instytucja pożyczkowa powinna mieć na uwadze to, aby prowadzić działania windykacyjne zgodnie z prawem i poszanowaniem interesów klienta.