Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 
Kontakt

Zadzwoń i umów

się na spotkanie

Telefon

886 870 300

Odpowiedzialność Cywilna W ŻYCIU PRYWATNYM


W SWOJEJ OFERCIE POSIADAMY 8 TOWARZYSTW UBEZPIECZENIOWYCH

W ZAKRESIE UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ:


logo_Warta.png logo_Pzu.png logo_Compensa.png logo_Allianz.png
logo_concordia.png logo_Ergo Hestia.png logo UNIQA 3.jpg logo_Interrisk.png

Jak kupić polisę ubezpieczeniową? Dowiedz się więcej i ubezpiecz się!


SZCZEGÓŁY OFERTY U AGENTA UBEZPIECZENIOWEGO

Umów się na spotkanie z Agentem i sprawdź jaką mamy dla Ciebie ofertę

+48 886 870 300


Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej - OC w życiu prywatnym


Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym polega za zabezpieczeniu finansowym w razie wyrządzenia szkody na osobach trzecich lub ich mieniu.
Przeczytaj, jak to działa.

Wielu osobom Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kojarzy się tylko i wyłącznie z polisą samochodową. Pamiętajmy, że odpowiedzialność cywilna (OC w życiu prywatnym) odnosi się również do innych aspektów naszego życia. Krótko mówiąc, każdy kto wyrządzi ze swojej winy (z winy nie znaczy celowo) innej osobie szkodę, ma obowiązek ją naprawić.Czasami ze zwykłej lekkomyślności możemy uszkodzić czyjąś własność czy spowodować u kogoś obrażenia ciała, niechcący i mimo to możemy być zmuszeni do zapłaty odszkodowania. Każdy, z pewnością, miał sytuacje, w których nieumyślnie wyrządził komuś szkodę. Do takich szkód zalicza się np. potrącenie na rowerze pieszego, stłuczenie wazonu w sklepie, uszkodzenie przez dziecko parkanu sąsiada, zalanie mieszkania, szkody spowodowane przez psa. Wszystkie te i tym podobne sytuacje zabezpiecza polisa. OC w życiu prywatnym chroni zatem przed finansowymi roszczeniami osób trzecich w przypadku, gdy wyrządzimy im szkodę osobową lub rzeczową. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Co obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Polisa OC w życiu prywatnym pokryje koszty naprawienia szkód wyrządzonych innym osobom podczas naszej codziennej aktywności, w tym także w związku z posiadaniem mieszkania, jazdą na rowerze czy zabawą dronem. Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować nie tylko szkody wyrządzone z naszej winy, ale również osób pozostających pod naszą opieką np. dzieci, zwierząt, a także osób dorosłych, które wspólnie z nami mieszkają, np. współmałżonka, rodziców, opiekunki dziecka.

Polisa OC w życiu prywatnym składa się z części podstawowej i z dodatkowego zakresu, który sami dopasowujemy do swoich potrzeb. Możemy rozszerzyć ochronę o odpowiedzialność za agresywne psy, szkody spowodowane w związku z posiadaniem koni. Jeżeli jeździmy rowerem, możemy wybrać klauzulę chroniącą nas na wypadek szkód spowodowanych podczas jazdy. Jeżeli  najmujemy od kogoś mieszkanie, możemy ubezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych w związku z korzystaniem z tego mieszkania.

 

Czego nie obejmie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie zawsze uchroni nas przed niechcianymi kosztami. Jest kilka wyjątków, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Zwykle dzieje się to wtedy, kiedy do spowodowania szkody doszło:

  • w sposób umyślny,
  • pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • Ubezpieczenie nie obejmuje szkód wyrządzonych osobom bliskim,
  • W trakcie wykonywania sportów wyczynowych,

  • Na skutek przeniesienia choroby zakaźnej lub w wyniku braku szczepień,
  • Polegających na kradzieży, zaginięciu czy zniszczeniu mienia wartościowego, takiego jak papiery wartościowy, pieniądze, dzieła sztuki, biżuteria.

Pamiętaj, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu, to szkody wyrządzone w związku z tą działalnością nie są objęte ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Powinieneś mieć ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności. Jeśli jesteś objęty obowiązkiem ubezpieczenia OC z powodu wykonywania jakiegoś zawodu np. radcy prawnego, nie możesz się od tego zwolnić, kupując ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Dlaczego warto kupić polisę OC w życiu prywatnym?

Szereg rozmaitych wykluczeń daje wrażenie, że Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym jest mało praktyczna. Nic bardziej mylnego. Polisa tego rodzaju faktycznie chroni ubezpieczonego przed obciążeniem finansowym za spowodowanie szkód w sytuacjach nieprzewidzianych, najbardziej typowych. Okazuje się, że cena polisy „zwraca się” już przy jednorazowym zdarzeniu ubezpieczeniowym, np. wówczas, gdy sąsiad złamie nogę na naszym, nieodśnieżonym podjeździe.

Ile kosztuje polisa OC w życiu prywatnym?

Nie jest to duży koszt, a cena polisy różni się, w zależności od tego, jaki będzie jego zakres
i suma gwarancyjna. Ważne jest też, czy wcześniej spowodowałeś już jakieś szkody posiadając taką polisę. W zależności od tych czynników, składa może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Możemy jednak przyjąć, że polisa OC w życiu prywatnym to w zależności od ubezpieczyciela, koszt około 100-150 zł rocznie przy sumie 100 tyś złotych. Przed zakupem polisy dokładnie upewnij się, jakie są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU OC w życiu prywatnym).

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można wykupić także w pakiecie np. z ubezpieczeniem mieszkania czy ubezpieczeniem ochrony prawnej, która zapewnia porady prawne oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego, które nie zostałyby zapewnione w ubezpieczeniu OC. Zwykle jego koszt jest wówczas jeszcze mniejszy. Składkę możesz rozłożyć na raty.

Podsumowanie:

  • Polisa ubezpieczeniowa OC w życiu prywatnym jest polisą gwarantującą wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę innej osobie,
  • Polisa oferowana jest przez większość polskich firm ubezpieczeniowych, może być zawierane także w ramach specjalnych pakietów - ubezpieczenia domu czy polisy turystycznej,
  • Dzięki temu ubezpieczeniu szybko i bez zbędnych formalności załatwisz kwestie odszkodowawcze za zniszczenie cudzego mienia,
  • Sam decydujesz, w jakim zakresie będziesz chroniony polisą OC w życiu prywatnym i jak wysokie składki z tego tytułu będziesz opłacał,